Péče o bišonka

1.Odběr štěnátka

Odchod štěnátek do nových domovů u nás standartně probíhá po ukončení 8 týdne.Štěnátka jsou v této době již jedenkrát očkována,4xodčervena,označena čipem s vlastním europetpasem . Ke každému štěnátku dostanete očkovací průkaz /europetpas/s datem prvního očkování a doporučeným termínem dalšího očkování, s daty dosavadních odčervení a datem dalšího doporučeného odčervení. Mají základní hygienické návyky, jsou zvyklá na běžný ruch domácnosti, ostatní fenky a kočky . Kupní smlouva ,chovatelský servis a startovací balíček samozdřejmností .

-----------------------------------------------------------------------------------------------

2.Vlastní koutek

Každý pejsek by měl mít svůj pelíšek,je to jeho azyl ,kde se má citit v bezpečí. No to samozdřejmě neznamená, že Váš gauč není ohrožen,neboť bišonek patří do plemen společenských psů,tudíž potřebuje Vaší blízkost a přes to , že se to člověku ne vždy hodí , je Vám často v patách, nedá se na něj zlobit , je Vám oddán , potřebuje Vaší lásku.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

3. Udržování čistoty

Čistotě se pejskové učí různě dlouho,chce to velkou trpělivost. Pejska za loužičku nikdy nebijte a nikdy mu do loužičky nestrkejte čumáček,je to pro pejska ponižující a mohl by se zatvrdit . Do 6 měsíců je zbytečné požadovat 100% čistotu. Zvykněte pejska na slovo ,, fůj ", které pronesete přísným hlasem ,když udělá potřebu doma mimo místo k tomu určeném. Je dobré s ním chodit často ven a pří vykonávání potřeby ho móóc chvalit ,,šikulka,, a odměňte kouskem piškotu , ten fungoval mě u všech třech fenek výborně. Vyběhli , vyčůrali a přiběhli pro piškotek. Doma mu poblíž pelíšku dejte jednorázovou papírovou podložku a bude chodit močit tam. Vždy ho pochvalte. Ze začátku je možné zvyk močit na plenu umocnit tím, že štěnátko ihned po probuzení postavíme na podložku a po pár zdařilých čůrání pochopí , vždy moc chválit. Pokud by čůralo jinde ,nasajte podložkou loužičku a vraťte ji zpět. Do 9 měsíců se mu mění zoubky , proto mají tendence vše kousat ,doporučuji pořídit ke kousání určené předměty. Kostičky z buvolí kůže, uzené vepřové ucho , různé gumové hračky.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

4. Očkování

Štěnátka jsou u nás prvně očkována a čipována v 6 týdnech a další doporučený termín 2 očkování /9týdnů/ je uveden v očkovacím průkazu ,přesný den očkování je potřeba domluvit s vetrinářem ke kterému budete se štěnátkem chodit. Při druhém očkování si domluvíte termín třetího očkování/12týdnů/ , při kterém se většinou aplikuje vakcína proti vzteklině..Dále se již očkuje jednou ročně.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5. Odčervení

Štěnátka jsou u nás preventivně odčervována ve 2,4,6,8 týdnech pastou Banminth, dle návodu.Pokud si štěnátko odebíráte těsně před 8 týdnem je odčerveno 3x a to ve 2,4,6 týdnech v 8 týdnech odčervujete štěnátko Vy , ale odčervovací dávku od nás dostanete .Poté jsme své fenky odčervovali v 10 a 12 týdnech , poté každý měsíc do věku 6 měsíců štěnátek a poté každé tři měsíce i v dospělosti . V dospělosti aplikuji tablety Caniverm atd.Střídám . Od 12 měsíců je doporučováno odčervovat až na základě rozboru extrementu vetrináře .

-----------------------------------------------------------------------------------------------

6. Krmení

Štěnátka od nás odchází v 8 týdnech , v této době štěnátka krmíme 4xdenně/denní dávku rozdělíme do čtyř porcí/namočenými granulkama značky Magnusson Meat biscuit Junior. Ve věku 3 měsíců můžete již snížit na 3x denně a zhruba od 6měsíců stačí krmit štěně 2xdenně. Doporučuji v těchto granulkách pokračovat , ale pokud by jste značku granulek měnili je vhodné štěnátko nejdříve nechat zvyknout na nové prostředí a teprve poté pozvolna přímícháváním přejít na nové granulky. Granulky je možné ochutit masovou konzevou junior dle věku nebo vařeným masem.Možno zpestřit ovocem či zeleninou /pozor na mrkev - zabarvuje srst do žluta a pozor na nadýmavou zeleninu/. Mléčné výrobky podporují růst , takže opatrně, já nedoporučuji.Pejsek musí mít k dispozici stále čerstvou vodu .Granulky objednávám na www.spokojenypes.cz s dopravou PPL nad 500kč zdarma . Pytel granulek 4,5kg stojí 550kč. Denní množství granulek v tabulce je velmi orientační , moje 2 mladší fenky toto množství ani nesní a 1 fenka by ho zbaštila, ale zase po nich moc příbírá na váze,takže je nutné množstvi přízpůsobit aktivitě a tomu jak jedinec prospívá .

-----------------------------------------------------------------------------------------------

7.Česání

Péče o srst není náročná ,rozhodně však vyžaduje pravidelnost a pečlivost. Od nejútlejšího věku je dobré pejska kartáčovat .My učíme štěnátka návyku na hřeben již od 5.týdne věku. Bišonka česejte 1x-2x týdně ,záleží na střihu ,kvalitě srsti ,ale také na počasí a životním režimu psa ,tj.činostech , které s ním podnikáte. Pokud svého psejska na stříhání srsti ,vytrhávání chloupků z uší a zastříhávání drápků svěříte do salónu , budou Vám pro údržbu srsti stačit následující potřeby : -kartáč s bodlinkami /tzv.drapák/ -hřeben s řídkými zuby -hřeben s středně hustými zuby Postup při česání 1. Pejska nejprve prokartáčujte drapákem po celém těle ,nenechejte žádnou vrstvu nepročesanou ,nevynechat místa za ušima ,v podpaží, ve slabinách , na bříšku, na nohách-to jsou problematická místa ,která bývají majiteli nejvíce zanedbávána a které si bišonci obvzlášt neradi nechávají česat, ale musíte být nekompromisní hned od začátku. 2. Hřebenem s řídkými zuby důkladně česejte od kůže , pokud narazíte na ,,pucek,, , vemte srst u kůže do ruky a češte tak,aby to pejska nebolelo. 3. Až budete projíždět bez zadrhávání hřebenu , vemte si hřeben se středně řídkými zuby a znovu pročešte.Tím srst zbavíte uvolněných chlupů,které nevyčesal řídký hřeben . 4. Poslední fáze je pročesání drapákem.Takto pročešte celého psa. Celé česání ukončete podáním pamlsku.

---------------------------------------------------------------------------------------------

9.Koupání

Důležité je pejska před koupáním dokonale rozčesat !!! Bišonky koupeme podle potřeby od věku sedmi týdnů. Za obvyklých podmínek a počasí koupeme asi jednou za 2-3 týdny. My používáme vybělovací šampón od firmy All systems www.salonoliver.cz .Dle vlastních zkušeností opravdu vřele doporučuji , při slově vybělovací jsem si na začátku představovala šampón ,který vysušuje ,vyžírá, tak trochu savo , ale omyl , je skvělý - srst zůstává zářivá a jemná .

1.Do vany si připravím protiskluzovou podložku ,kterou koupíte běžně v obchodě , pejsek se cítí bezpečněji ,když mu nožky nekloužou.

2.Nařeďím si vybělovací šampón do litrové nádoby (osvědčila se mi vymytá láhev od přípravku na nádobí ,protože má násosku a lze z ní tedy šampón na psa lít tenkým proudem) a to v poměru 1:5 .

3. Psa dám opatrně do vany . Středně silným proudem vody přiměřené teploty pak namočím psa po celém těle . Nestříkejte na psa vodu z větší vzdálenosti , bývá jim to nepříjemné . Začnu odzadu a plynule přeju dopředu k hlavě. Dávejte pozor na oči a uší a důkladně splachujte. Zde se mi osvědčilo ( více než dávat doporučovanou vatu do uší stejně se promočí ) ,aby psovi nenatekla voda do uší -jednou rukou chytit obě uši pod bradou .Táhnout mírnou silou dolů a přitom sprchovat vršek hlavy.Poté ucho odklopte , prsty přikrýjte zvukovod a sprchujte líce a vnitřní osrstěnou čast ucha .Posléze ze strany vousy a bradu .

4. Našampónujte psa po celém těle ,pak opláchněte a celou proceduru zopakujte.

5. Pokud je na těle psa špinavé místo ,které stále odolává proměte jej neředěným šampónem , nechte chvilku působit a poté spláchněte .

6. Perfektně opláchnutého psa nechte ,aby se ve vaně otřepal .

7. Velkým froté ručníkem vymačkám vodu ze srsti a zabalím ho do jiné osušky tak,že mu kouká jen čenich . Asi na 15minut se sním posadím a mnutím a pomačkáváním přes osušku po celém těle psa odsávám do osušky přebytečnou vodu ze srsti.Pořádně promnu i uši , ty bývají vodou nasáté nejvíce a jejich fénování trvá nejdéle .

----------------------------------------------------------------------------------------------

10. Péče o uši

Při česání vždy prohlížím uši.Po koupání uši vysuším a vyčistím vatou natočenou na peanu . Pak pinzetou vytrhám chloupky z uší ,neboť způsobují záněty. Vytrhávat můžete podle potřeby, já vytrhávam vždy při koupání.

----------------------------------------------------------------------------------------------

11. Péče o oči

Největší starosti s udržbou očí mají většinou majitelé bišonků. Slzení se objevuje i u ostatních plemen , ale diky bílé barvě srsti je to u bišonků více vidět. Samotným pejskům to nevadí ,ale není to na pohled vůbec pěkné ,protože slzy zbarví srst do růžova či až do rezava.Dbáme na to ,aby chloupky kolem oček byly vystříhané a nemohli dráždit oči. Pravidelně stíráme slzy , aby nebarvili chloupky . Nejvíce se mi na vytírání oček osvědčila textilní dětská plena, je přiměřeně hrubá a přitom krásně savá . K čištění očí jsme vyzkoušeli na svých fenkách mnoho nabízených údajně úžasných čistících vodiček a bohužel s ničím jsme nebyli spokojeni .Takže v současné době čistíme fenkám očka 2-3xtýdně tím, že odstraníme naschlé ospalky , pak je vytřeme cípkem suché textilní pleny a pokud je okolí očí tmavé cípek namočíme obyčejnou vodou otřeme očíčka a ještě vytřeme do sucha suchým cípkem .Pokud máme před výstavou používáme pár dní na slzami obarvenou srst vybělovací oční gel od All systems .

----------------------------------------------------------------------------------------------

12. Drápky

Bišonkům ,jelikož žijí v bytě ,je třeba zkracovat drápky .Existují specielní kleště ,které koupíte ve zverimexech .Manipulace je velmi jednoduchá a snadno ji zvládnete .Střihejte drápky raději častěji,můžete odstřihnout malé kousky a riziko zastřižení je menší.Má-li pejsek bílé drápky , je jejich stříání snadnější . Stačí se na drápek podívat při dobrém osvětlení a uvidíte uvnitř růžovou žilku , do té střihnout nesmíte. Nestříhám drápek rovně , ale trochu ze šikma. Chce to klid a trpělivost , ale na druhou stranu i rozhodnost .Pokud si netroufáte ,vyhledejte pomoc profesionálů. Nikdy nestříhejte obyčejnými nůžkami - bylo by to pro pejska bolestivé a třepily by se mu . Stříháme drápky vždy po koupeli ,kdy jsou změklé a jde to snadněji kleštičkama na drápky.

----------------------------------------------------------------------------------------------

13. Péče o zoubky

Co se týče zoubků , pokud okusují kostičky z buvolí kůže , zoubky jsou čisté. Kolem jednoho roku doporučuji preventivně používat gel na čištění zoubků, protože zoubky začínají žloutnout a později by se tvořil zubní kamen a mohl by mít potíže ze zápachem z úst.

--------------------------------------------------------------------------------------------

14. Fénování

Před samotným fénováním psa pročesejte drapákem a pak ho po celém těle fénujte. proud vzduchu z fénu nasměrujte na tu část ,kde budete fénovat a drapákem neustále srst češte až do úplného usušení.Pokračujte po celém těle ,až má pes srst všude suchou a dokonale rovnou. Musíte stihnout srst natáhnout po celém těle , než pejsek uschne . Pak už nenatahnete nic a váš bišonek bude kudrnatý,což není zrovna uspokojivý výsledek náročné práce . Pokud bišonka správně rozčešete a vysušíte , bude mít srst rovnou .Tak musí být srst připravena na stříhání .Psa ještě jednou pročešeme drapákem a hřebenem s řídkými zuby ověřím , že nezůstal žadný cucek v srsti. Opět ještě asi tři minuty fénujeme psa po celém těle , aby jsme měli jistotu, že srst je skutečně suchá.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky